Opowiadanie o szewczyku dratewce klasa 3
Pewnego razu szewczyk Dratewka szedł wąską ścieżką przez las wesoło podśpiewując pod nosem.Szewczyk Dratewka to zuch nad zuchy.. Szewczyk pomyślał, że wykonanie tego zadania zajęłoby mu rok, i zasmucił się.. Janina Porazińska „Szewczyk Dratewka".. Posiadał zaś tylko torbę i skromne ubranie.. Przewidywane osiągnięcia uczniów: Uczeń: • dodaje i odejmuje w zakresie 20, • wypowiada się na określony temat, • wyodrębnia wydarzenia w utworze, • ustala kolejność zdarzeń w lekturze,Konspekt lekcji języka polskiego, „Szewczyk Dratewka" Temat: W świecie przygód Szewczyka Dratewki.. Dzięki czemu szewczyk zyskał wdzięczność kaczek?. Aby liche odzienie na grzbiecie, aby podarte skórzniaki na nogach, aby torba, a w niej kromka chleba — cały to był jego majątek.. 3.Rozdanie kopert z karteczkami zawierającymi tytuły wydarzeń.. Szewczyk Dratewka wiódł życie ubogiego szewca, mimo że nie miał dużego dobytku, to był pogodnym i dobrym człowiekiem.. a) małe kaczątka b) najstarszy kaczor c) najstarsza kaczka 3.. Od wszystkich dostał drobiazg, dzięki któremu mógł poprosić o pomoc, gdyby jej potrzebował.. Prowadząca: Anna Dąbrowska Data: Temat: Szewczyk Dratewka - bohater godny naśladowania.. Dostępne są następujące arkusze do wydruku: Sprawdzamy znajomość lektury - Quiz; Pomagamy mrówkom odbudować mrowisko - Dodawanie do 20 // Dodawanie do 100Poznajemy losy Szewczyka Dratewki i nadajemy tytuły wydarzeniom lektury J. Porazińskiej - scenariusz zajęć do klasy II ..

... język polski Jutro pójdę w świat klasa 6 karta pracy nr 79 , potrzebne Na szybko dyskusja 10 zdan w klaasie dodaje zdj Uzupełnij tabele odpowiednią formą imiesłowu .

Pomagają mu w tym zaprzyjaźnione z nim zwierzęta.Pewien chłopiec, szewczyk, który wyuczył się już szewskiego fachu, postanowił powędrować w świat, by rozpocząć samodzielne życie.. Znajdziesz tutaj niezbędne informacje o autorze, genezę utworu, charakterystykę postaci, dokładny opis czasu i miejsca akcji, szczegółowy plan wydarzeń, analizę problematyki dzieła oraz omówienie głównych wątków i motywów literackich pojawiających się w utworze.Plik BUDOWA OPOWIADANIA.docx na koncie użytkownika jollen • folder KARTY PRACY • Data dodania: 5 maj 2012Scenariusz zajęć dla klasy II.. Od wsi do wsi wędrował i stare obuwie łatał.. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za prezentowane treści.Szewczyk Dratewka - streszczenie utworu Janiny Porazińskiej - strona 2.. Propozycja tytułów wydarzeń: Wyprawa Szewczyka w świat, Udzielenie pomocy mrówkom, Naprawa barci, Pobyt wśród kaczek, Spotkanie z ludźmi, Rozmowa z czarownicą,Szewczyk Dratewka - streszczenie utworu Janiny Porazińskiej - strona 3.. Postawiła przed nim wielki kosz pełen maku wymieszanego z piaskiem i zamknęła go w komnacie.. Formy pracy: indywidualna, zbiorowa .. postać tytułowa, b) postacie drugoplanowe, c) postacie pozytywne, d) postacie negatywne.. Żył sobie raz szewczyk Dratewka.. Dratewka miał do rana oddzielić od siebie ziarenka..

Bartek często pomaga rodzicom w pracach domowych, gdyż jest bardzo uczynnym chłopcem.Napisz opowiadanie o szewczyku dratewce SandraUsiaFruzia SandraUsiaFruzia Był sobie szewczyk Dratewka.

Ubrany w liche odzienie, zniszczone skórzane buty mając za jedyne pożywienie suchą kromkę chleba przemierzał świat w poszukiwaniu zarobku.Szewczyk Dratewka - tytuł baśni Janiny Porazińskiej opartej na podaniach ludowych.. Mój kolega Bartek ma dziesięć lat mieszka na wsi.. .2.Opowiadanie przygód Dratewki przez chętne dzieci.. Postanowił pomóc im i odbudował ich kopczyk.. iedak był z niego a biedak!. 3.Układanie małych ilustracji zgodnie .Konspekt lekcji języka polskiego, „Szewczyk Dratewka" Temat: W świecie przygód Szewczyka Dratewki.. Pewnego dnia, idąc przez las, natknął się na wielkie, rozsypane mrowisko.Szewczyk Dratewka pomaga zwierzętom.. W czasie swojej wędrówki pomógł mrówkom, pszczołom i kaczkom.. Żył sobie pewien szewczyk, którego nazywano Dratewką.. Idąc leśną ścieżką, napotkał zniszczone mrowisko.. PISZĘ OPOWIADANIE.docx na koncie użytkownika jollen • folder Trening czyni mistrza • Data dodania: 23 sie 2011Ćwiczenia zostały przygotowane w oparciu o tekst legendy "Szewczyk Dratewka" w oprac..

Cele lekcji: Uczeń: - zna treść lektury o Szewczyku Dratewce, - potrafi opowiedzieć losy bohatera, - opowiada...Znana baśń o szewczyku, który musi wykonać trzy trudne zadania, aby uwolnić pannę zamkniętą na wieży przez złą czarownicę.

Forum, komentarze, oceny, opinie dla Szewczyk Dratewka Szewc nie stronił od pracy, jednak nie potrafił zarobić nawet na małe mieszkanie.. Szedł raz Dratewka wielkim lasem, zobaczył pod sosną rozrzucone mrowisko.Czarownica wyznaczyła szewczykowi pierwsze zadanie do wykonania.. Jego rodzice hodują kury, krowy i inne zwierzęta.. Jest to lektura sugerowana dla klasy 2.. Po godzinie mała rybka znalazła go na dnie i podała jednej z kaczek, a kaczka przypłynęła z nim do kaczora.Napisz w zeszycie krótkie opowiadanie o tym,jak Szewczyk Dratewka wykonał następne zadania czarownicy.pamiętaj,że twoje opowiadanie powinno składać się z trzech części np;jak to się zaczeło,co się wydarzyło później,jak to się skończyło.proszę o pomocSzewczyk dratewka był u Janiny Porazińskiej i nie było tam smoka tylko czarownica, która więziła królewnę - to zupełnie inna bajka, która powstała w XXwieku, a ta legenda, o smoku wawelskim, jest znacznie starsza!. Wówczas i kaczki i rybki zaczęły szukać złotego kluczyka.. Wtedy na pomoc przybyły mrówki.Streszczenie.. Choć był biedny, chodził po wsiach i łatał ludziom buty.. Kto pilnował panny w zamkowej .Szewczyk Dratewka był biedny jak przysłowiowa mysz kościelna.. Janiny Porazińskiej.. Znajdziesz tutaj niezbędne informacje o autorze, genezę utworu, charakterystykę postaci, dokładny opis czasu i miejsca akcji, szczegółowy plan wydarzeń, analizę problematyki dzieła oraz omówienie głównych wątków i motywów literackich pojawiających się w utworze.Test na podstawie lektury „Szewczyk Dratewka" Janiny Porazińskiej 1..

Nie dość, że zawsze służy pomocą przy naprawie butów, to jeszcze wspomoże każdego, kto znajdzie się w tarapatach - nawet mrówki, którym ktoś zniszczy mrowisko albo pszczoły, zrozpaczone po stracie swojej barci.Opowiadania, których autorzy zdobyli wyróżnienie Kusy Oskar - klasa III c.

Wyszukiwanie i odczytywanie odpowiednich fragmentów lektury.. Księgarnia, Literatura dla dzieci i młodzieży.. Żył bardzo skromnie, nie posiadał niczego poza potarganą torbą i starym ubraniem.. Zajmował się szyciem butów, ale zajęcie to nie przynosiło mu zbytnich dochodów.. Kto podziękował Dratewce w imieniu kaczek?. Królowa mrówek podziękowała Dratewce i wspomniała, że postara mu się pomóc.Gdy szewczyk Dratewka opowiedział kaczkom o swoim zadaniu..Komentarze

Brak komentarzy.