Rozprawka problemowa antygona
Ta forma wypowiedzi pisemnej ma charakter zadania problemowego.. Polinejkes oprócz Ismeny był jedynym żyjącym członkiem rodziny, dlatego Antygona zdecydowanie była przeciwna decyzji króla, który uznał jej brata za zdrajcę.Rozprawka: Antygona Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., „Kto miał rację Antygona, czy Kreon?". OGÓLNY PLAN ROZPRAWKI: I Teza (twierdzenie) II Argumenty.Wyboru, jakiego mogła dokonać Antygona, nie otrzymał jej ojciec, Edyp, który w żaden sposób nie mógł zmienić swojego przeznaczenia.Los Edypa został ustalony bez jego wiedzy, przez bogów, którzy gniewali się na ród Labdakidów.. Przesłanki wyjaśniające problem uczniowie czerpią z doświadczeń życiowych, wiedzy, lektur, filmu, własnych przekonań.. Chowając go jednak wchodzi w konflikt z .ANTYGONA postać tragiczna.. I czy człowiek może wydawać zakazy niezgodne z tym pierwszym.. Antygona była osobą silną i nie dbała się przeciwstawić Kreonowi.Bunt Antygony jest konsekwencją jej niezłomnych zasad moralnych, które kazały jej pogrzebać zmarłego brata, uznanego przez władcę za zdrajcę.. Wiąże się ona z mitem tebańskim, który opowiada o losach Edypa, króla Teb.. Tragedia pt. "Antygona" została napisana przez Sofoklesa w V wieku przed naszą erą.. Główne ich części: "Rozwinięcie - analiza fragmentu z arkusza" zostały napisana bez odwoływania się do całości lektury..

Jak to jest z rozprawkami o co w nich chodzi.

Pomocy nie mam żadnego pomysłu tekst nie musi być bogaty wystarczą dwa Argumenty Bardzo bym był wdzięczny Rozprawke mam na jutro a z POlaka 1/2 :D tak że przyda się pomoc bardzo xDKto miał rację - Kreon czy Antygona?. Pojęcie konflikt tragiczny, który występuje w utworze, rozumiem jako konflikt, w którym nie .Antygona musi dokonać wyboru między dwiema racjami, które obie są ważne i sprzeczne ze sobą.. napiszcie prosze na jutro musze oddać a musze sie uczyć na sprawdzian z maty i kartkówke z geografi ta rozprawka jest .Antygona drażni władcę okazywaniem swojej królewskiej dumy, buty, chwilami lekceważenia.. Kara spadła jednak na niego.. Rozważ problem analizując podany fragment i odwołując się do wybranego dramatu antycznego oraz innego tekstu kultury.. Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie - są one.W tym utworze główna bohaterka i król Kreon prowadzą spór ponieważ Antygona pochowała swojego brata, ale król stanowczo tego zabronił gdyż był on zdrajcą.rozprawka argumenty kto miał rację antygona czy kreon..

Rozprawka problemowa poradnik część 1 | część 2 Rozprawka problemowa przykłady.

Jako pierwszy na tronie zasiadł Eteokles.. Odczytywanie ich byłoKrótka forma - kochana przez nauczycieli.. :( ROZPRAWKA PROBLEMOWA TEMAT: rozum - siła człowieka czy źródło pychy prowadzącej do klęski?. Twoja praca powinna liczyć 250 słów.. Może komuś pomoże!. Odpowiedz na pytanie odnosząc się do przytoczonego fr.. Antygona .Witamy na zalicz.net!. Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie - są one dla niego rzeczą najważniejszą, a zdrada ojczyzny najgorszą zbrodnią.. Obie postacie prześladuje fatum - zły los.Prosze pilne !. To celowy zabieg, ponieważ na .Następnym dowodem, który potwierdza rację Antygony w sporze, jest godne pochowanie ciała poległego.Prosze pilne !. Jako kochająca siostra, wierna prawu boskiemu, czuje się zobowiązana do pochowania zwłok brata Polinejkesa, który w przeciwnym razie nie zazna spokoju.. Antygona śmiertelnie poważnie traktująca prawo boskie, gotowa jest oddać życie w obronie ich nakazów.Bun.. *wynotuj temat rozprawki (w ten sposób łatwiej Ci będzie kontrolować, czy treść budowanego wypracowania jest zgodna z omawianym zagadnieniem), *zapisz tezę lub hipotezę, *wypisz w punktach, najlepiej w formie krótkich haseł, wszystkie argumenty i logicznie je uporządkuj - od najważniejszego do najmniej ważnego bądź odwrotnie,Schemat rozprawki problemowej Temat: Czy kształt człowieka zależy od niego samego?.

Meciuuuuuuu Oglądajcie Najlepszy Program w Eska ...Antygona - rozprawka o lekturze.

Tragiczne jest, że bohater nieświadomie oszukuje siebie i innych.Konflikt tragiczny w Antygonie opiera się na problemie: które prawo jest ważniejsze, naturalne (boskie) czy umowne (ludzkie)?. Kreon i Antygona to główne postaci literackie, które występują w antycznej tragedii Sofoklesa pt. „Antygona".. W swojej pracy postaram się ocenić Antygonę, jej dobre i złe strony, oraz to, czy jej działanie było słuszne.. Rozprawka z Antygony !. Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie.Przydatność 70% Rozprawka.. Kreon był władcą Teb, objął władzę po śmierci Eteoklesa.. Rozwinięcie każdego z nich będzie wymagało napisania wypowiedzi o charakterze argumentacyjnym: rozprawki problemowej lub interpretacji tekstu poetyckiego.Antygona - streszczenie.. PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ, Z GÓRY DZIĘKUJE.Matura próbna Operon 2018 POLSKI podstawowy: "Antygona" Sofoklesa na maturze z polskiego Odpowiedzi, pytania, arkusze 20.11.2018 ..

Zakazuje pogrzebać ciała Polinika, traktuje to jako zdradę, złamanie prawa, które wprowadził.Opis Antygony - rozprawka Jaką osobą była Antygona?

Warto zwrócić uwagę, że odpowiedź Sofoklesa jest głosem osoby pobożnej.II 1).Istotne jest przygotowanie ucznia od początku edukacji poprzez stwarzanie na jednostkach lekcyjnych sytuacji problemowych, gdyż napisanie rozprawki wymaga udziału logicznego myślenia problemowego.. Córka Edypa, wybiera działanie w zgodzie z sumieniem, lecz wbrew zarządzeniu władcy: pomimo zakazu, wydanego przez panującego w Tebach jej wuja Kreona, dokonuje pochówku poległego w wojnie brata.I.. W Antygonie Sofoklesa, jak w każdej tragedii antycznej Grecji ścierają się dwie racje: - Antygony, która kierowała się racjami uczuć, grzebiąc brata, - Kreona, który zakazał grzebania Polinejkesa kierując się racjami dobra państwa i rozumu.Proszę o pomoc!. Czy może jednak była zagubiona i słaba?. Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. O rozprawce maturalnej Na maturze z języka polskiego od roku 2015 na poziomie podstawowym zdający będą mieli do wyboru dwa tematy wypracowań.. „Na twarzy ojca, jak na szpitalnej karcie, stały wypisane jego dzieje.. Kreon zaś daje się ponosić gniewowi upokarzając Antygonę i traktując ją jak zwykłą poddaną, czy przecież obniża wartość własnego rodu, z którego i Antygona pochodzi.. Na przykładzie sformułowanych do ćwiczeń tematów przeanalizuj przykładowe rozprawki.. Czy była silną, pewną siebie młodą dziewczyną?. Rozprawka rozwija umiejętność samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków oraz wypowiadania ocen.. Synowie Edypa Polinejkes i Eteokles nie mogli się porozumieć w kwesti przejęcia władzy w Tebach, w końcu uzgadniają że każdy z nich będzie rządził naprzemiennie co 2 lata.. Kiedy minęły dwa lata Eteokles nie chciał oddać władzy bratu.Czy Antygona dokonała właściwego wyboru , podejmując decyzję pogrzebania zwłok brat ?Jestem przekonana ,że tak.Antygona w moim odczuciu urasta do symbolu wielu uniwersalnych wartości,takich jak odwaga i przeciwstawienie się despotyzwowi oraz przemocy,wytrwałości i wierności swoim poglądom niezależności,miłości do brata,poczucie więc z tradycją i religią.Jej czyn zasługuje .Rozprawka problemowa władza jako temat uniwersalny rozważ problem władzy w oparciu o dramaty króla Edypa i Makbeta i wybrany przez siebie tekst kulturowy minimum 300 słów przyjmij tezę i kontekst .. „Granicy" Z. Nałkowskiej i innych, wybranych przez siebie utworów.. Służy do uzasadnienia myśli zawartej w temacie lub do podjęcia polemiki..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt